ارسال بار به بریزبین

سلام

تو این پست می‌خوام در مورد ارسال بار تجربه خودم رو بنویسم. البته تو وبلاگهای مختلف مطلب زیاد نوشتن. اما بیشتر مطالبی که نوشته شده در مورد سیدنی هستش و من در مورد بریزبین مطالب خیلی کم و یا مختصری رو دیدم.

قسمت اول: تهیه کارتن و بسته‌بندی: من از آقای طالب پور (09121270408) تو خیابان مولوی کارتن خریدم. کارتنهای 5 لایه با سایز 60 در 60 و 40 در 50. سعی کنید وزن هر کارتن بین 25 تا 35 کیلو باشه که هم خیلی سنگین نشه و هم اینکه براتون حجمی حساب نکنن (اگه وزن کارتنها از یه حدی کمتر باشه حجمی حساب می‌شه و گرونتر در می‌آد)

قسمت دوم: بردن بار به فرودگاه امام و ارسال: برای ارسال بار شرکتهای مختلفی وجود دارند که می‌تونید از خدماتشون استفاده کنید. ضمن اینکه خودتون هم می‌تونید این کار رو انجام بدین و تو وبلاگهای مختلف مراحل اداریش رو توضیح دادن:

باربری اتحاد: 09123010060 آقای جواهری

یه شرکت دیگه: 09122391457 آقای مسیحی

فقط چونه زدن رو یادتون نره.

بعد از ارسال بار بهتون یه بارنامه می‌دن که شماره بارنامه رو تو اون درج کردن و قابل پیگیری هستش. موقع ارسال بنظر من حتما دو تا شماره تلفن، آدرس محل اقامت و آدرس ایمیلتون رو بهشون بدین که تو بارنامه درج بشه. کنترل این شماره ها و آدرس رو موقع دریافت بارنامه فراموش نکنید تا بعدا مثل من به مشکل برنخورید.

قسمت سوم: دریافت بار:

با توجه به زمان ارسال بار، معمولا دو روز طول می‌کشه به بریزبین برسه. یک یا دو روز هم روال کارهای اداریش طول می‌کشه. یعنی پنجمین روز بعد از ارسال بارتون آماده تحویل هستش. پس اگه دیرتر شد و خبری نشد بدونید یه مشکلی هست. من تو قسمت قبلی در مورد کنترل شماره‌ها گفتم به مشکل برخوردم. یکی از شماره ها که موبایل دوستم بود رو اشتباه تایپ کرده بودند. با شماره دوم هم که شماره محل اقامتم بود تماس گرفته بودند رفته بود رو Answering. ناچارا برام نامه نوشته بودند که بارم رسیده. (نامه به آدرس پستی. من آدرس ایمیل بهشون نداده بودم). تا نامه برسه و من اونو ببینم شده بود 2 می. تو نامه ذکر شده بود که تا 1 می هزینه انبار ازم نمی‌گیرن و از این تاریخ ببعد باید پول انبار بدم. 2 می هم یکشنبه بود و دوشنبه هم اینجا تعطیل. یعنی من 4 می ‌می‌تونستم برم بارم رو تحویل بگیرم و این یعنی 4 روز هزینه انبار و 22 سنت بازای هر کیلو در روز یعنی برای 300 کیلو 264 دلار پول انبار!

دیروز با ناراحتی رفتم دنبال بار.

یه موردی که من از قبل در مورد فرودگاه بریزبین تو وبلاگها و یا از دوستان شنیده بودم این بود که فاصله قسمت بار تا گمرک و ترمینال مسافری زیاده و باید پیاده رفت و آمد بشه. من هم این مسیر ها رو پیاده گز کردم.

اما بدونید و آگاه باشید که این مسیرها خط اتوبوس دارن اونم مجانی.

ترمینال بین‌المللی می‌رین طبقه 4 و می گین می‌خواین برین Airport Village اتوبوس نارنجی رنگ هر بیست دقیقه سرویس داره. سوار که شدین اسم و آدرس باربری رو به راننده نشون می‌دین و اونم اگه مسیرش بخوره (که 90% می‌خوره) ایستگاه مربوطه نگه می داره. اگه نگین ایستگاه رو نگه نمی‌داره.

می‌رین دفتر باربری که باهاتون تماس گرفتن و آدرس و شماره تلفن بهتون دادن. بارنامتون رو تحویل می‌دین اونم چک می کنه و پس از دریافت پس کرایه (برای ما برای 300 کیلو شد 131 دلار) مدارک رو بهتون می‌ده که برین گمرک. تو همون ایستگاهی که پیاده می شین منتظر اتوبوس می شین تا بیاد (اتوبوس درحالت معمول نگه نمی‌داره پس اگه دیدین اتوبوس نارنجی داره می آد از دور براش دست بلند کنید یا یجوری متوجهش کنید که می‌خواین سوار شین) آخرین ایستگاه پیاده می‌شین و براساس آدرسی که تو دفتر باربری بهتون دادن دنبال گمرک می‌گردین.

می‌رین گمرک. اونجا بهتون فرم می‌دن و فرم رو با دقت پر کنید. داشتن صداقت و خنده رو بودن مؤثرترین راه برای انجام سریع کارهاست. یادتون نره پاسپورت و یه مدرک شناسایی دیگه مثل کارت بانکی همراهتون باشه تا مثل من مجبور نشین برگردین خونه و مدارکتون رو کامل کنید و دوباره برگردید گمرک. پس از بررسی فرم و درج اطلاعات توسط مسئول گمرک، مدارکتون رو می دن به بخش قرنطینه. تو همون قسمت گمرک یه دفتر موقت به بخش قرنطینه دادن که ظاهرا در حالت معمول تو ساعت اداری بازه. اگه باز نبود راهنماییتون می‌کنن که برین به ساختمان اصلی قرنطینه که باز باید همون اتوبوس رو درجهت برگشت سوار بشین و جلوی ساختمان قرنطینه به راننده بگین نگه داره.

تو قرنطینه هم پس از بررسی فرمها و اظهاراتتون بر اساس نوشته‌هاتون از شما یه مقدار پول بعنوان علی‌الحساب می‌گیرن (برای ما شد 55 دلار) و می گه اگه لازم باشه موقع بازرسی بقیه‌اش رو می‌گیریم.

خود آفیسر قرنطینه می‌گه که آیا لازمه با بازرس تماس بگیرین یا اینکه الان بازرس تو دفتر باربری شما هست (توضیج اینکه تعداد بازرسها از تعداد دفاتر باربری کمتره و معمولا اونجا بصورت منظم سرکشی می‌کنن مگه اینکه باهاشون تماس گرفته بشه) در صورت نیاز یا خودش تماس می‌گیره یا اینکه شماره بازرس رو بهتون می‌ده و شما باید برین دفتر باربری و منتظر بازرس بشین که بیاد.

یه مطلبی که خیلی خیلی مهمه اینه که حتما حتما بار ممنوعه تو بار فریت نداشته باشید. علاوه بر دریافت بار از شما پول بازرسی هم می گیرن. این پول هم بستگی به زمانی داره که آفیسر برای بازرسی بارتون گذاشته و ممکنه از 100 دلار به بالا باشه. اگه تو یه دونه از کارتنهاتون بار ممنوعه پیدا کنن همه رو بازرسی می کنن. پس بدانید و آگاه باشید که قبل از بسته بندی برید لیست بارهای ممنوعه رو در بیارید و اونها رو تو بار فریت نذارید. ما خوشبختانه این موضوع رو می دونستیم و همه بارهای ممنوعه رو با خودمون بریده بودیم که قبلا در موردش بهتون گفتم چه بلاهایی سرمون اومد. خوشبختانه بار ما بازرسی نیاز نداشت و همون 55 دلار براشون کافی بود.

حالا نوبت Final Release هستش که بر اساس نامه بازرس بر می‌گردین به کانتر باربری و باید بارتون رو تحویل بدن. طبق محاسبات من 264 دلار باید از ما پول انبار می‌گرفت. اما خوشبختانه نمی دونم به چه دلیل این پول رو نگرفتن یا یادشون رفت. شاید بدلیل همون تعطیلیهایی که گفتم و اینکه من اولین روز بعد از تعطیلی رو اونجا بودم. شاید!

بعد از اجازه ترخیص بارتون رو با لیفتراک می‌آرن دم در انبار و تحولتون می‌دن. اگه ماشین دارین که چه بهتر و اگه ندارین از مسئول کانتر باربری بخواین براتون تماس بگبره با توجه به حجم بار ماشین سفارش بده. برای ما یه ون اومد که موقعیکه بار رو دید کلی ناز کرد و اینکه من نمی‌تونم و هیچکی این کار رو نمی کنه و آخر سر اگه 100 دلار بدی می برم. با کلی چونه راضی شد با 90 دلار بارمون رو به مقط برسونه.

این بود انشای من در مورد فریت.

راستی برای ما هزینه‌ها اینجوری شد:

297 کیلو بار: هزینه های انتقال به فرودگاه،‌کمرگ، باربری و رشوه‌ها و ... 840,000 تومان

هزینه قطار از خونه تا فرودگاه و رفت و برگشت دوم برای تکمیل مدارک: 45 دلار

پس کرایه: 131 دلار

قرنطینه: 55 دلار

کرایه ماشین تا محل اقامت: 90 دلار

---------------------------------------------------------------------------------------

پی‌نوشت:

تجربه 3 بار فریت برای بریزبین برای خودم و دوستان: ظاهرا فریت بار با هواپیمایی اتحاد بهتر و مناسب تر از امارات تموم می‌شه. دفاتر باربری اینجا که با اتحاد طرف قرارداد هستند بزرگتر هستند. همین مساله باعث می‌شه که هم جای دفاتر بهتر باشه و دسترسی راحتتر و هم اینکه بازرس اداره قرنطینه اونجا مستقره. بعنوان مثال من برای 300 کیلو بار مبلغ 55 دلار هزینه بازرسی دادم و دوستم برای 180 کیلو بار 105 دلار. من با اتحاد فریت کرده بودم و دوستم با امارات. تفاوت هزینه به این دلیل هستش که باربری که اینجا با امارات طرف قرارداده یه دفتر کوچیکه دور از اداره قرنطینه و بازرس مقیم نداره. بنابراین پول بازرسی بیشتری می گیرن اما دفتری که با اتحاد طرف قرارداده بزرگتره و بازرس مقیم داره و پول بازرسی کمتری می‌گیرن. از طرفی اگه شما با امارات فریت کنین مجبور هستین ساعت خاصی که باربری بهتون می گخ برای تحویل بار برین (باز هم بدلیل عدم حضور بازرس) اما در مورد اتجاد اینجوری نیست. باز هم بگم اینها حداقل هزینه‌ای هستش که برای بازرسی می‌گیرن و اگه تو بارتون وسیله یا اجناس ممنوعه داشته باشین هزینه بازرسی به مراتب بیشتر از اینها خواهد بود.

آقا باز هم می‌گم اینا تجربه من برای 3 مورد فریت بود و صرفا خواستم جهت اطلاع بهتون بگم. فردا اگه بارتون رو با اتحاد فرستادین و یه مشکلی برخوردین نگین تو ما رو بدجوری راهنمایی کردیم و ...

در ضمن اگه بلیطتتون با امارات هستش باز هم می‌تونین با اتحاد فریت کنین و بر عکس

/ 8 نظر / 240 بازدید
لالا

ارسال سی دی یا دی ویدی یا هارد در فریت ممنوعه؟ مرسی آقا کوروش خیلی عالیه که در مورد فریت نوشنین. [دست]

وحيد

ستاره ای بدرخشید و ماه مجلس شد سلام .پیشاپیش تولدت مبارک باشه.امیدوارم در پناه حق به هر چیزی که می خوای برسی چون لیاقتشو داری .و حداقل 100 سال دیگه سایه ات بالاسر خانواده ات باشه و بعد از اون با ویلچیر رفت و آمد کنی................................

احسان

با این قیمت به صرفه نبود یه کانتینر می گرفتی و با 2 یا 3 خانواده شریکی و بار هاتون رو فریت می کردین؟ برای 300 کیلو حدود 1 میلیون پول دادین[تعجب]

آکو

سلام! می دونم سرت خیلی شلوغه! اما خیلی جالب نوشته بودى، منم داشتم فکر می کردم که می شه فریت کرد یا نه! آخه تازه اول زندگی داریم خرید می کنیم و من نمی خوام چیز گرون بخرم که بعدا اینجا حراجش کنم، هزینه های فریت هم یه جوریه، حالا بعدا که حسابی مستقر شدی باز وقتتو می گیرم، موفق باشی ----- راستی بعدار اجع به حس جدید تو یه شهر و کشور جدید هم بنویس، ممنون

علی

سلام. مرسی از جوابت و مرسی از اطلاعاتت درباره بار. همه رو پرینت می گیرم و می خونم. یه سوال داشتم. واسه اسسمنت می تونم از ترکیه مستقیم به حساب بانک های استرالیا بریزم و الکی پورسانت به صرافی ها ندم؟ چون 15 روز دیگه یه مسافرت به استانبول دارم. می شه به نظرت؟

shahram78

مثل همیشه بسیار جامع و موثر نوشته بودی. سپاس[گل]

کیا

سلام ببخشید و با توجه به اقامت شما توی هتل آیا همه بارتون رو بردید هتل؟

آیدین

لطفا می شه بگین از کجا میشه لیست بارهای ممنوعه رو پیدا کرد ؟