ایرانی بودن!

بار اول که دیدمش حدس زدم ایرانیه (اینجا تقریبا 60 درصد ایرانی‌ها رو می‌تونین از چهره تشخیص بدین) لبخندی زد من هم لبخند زدم!

بار دوم هم همینجوری!

یه بار برا کپی یه صفحه رفته بودم کنار دستگاه کپی و منتظر بودم که نوبتم بشه اومد بدون نوبت کپی گرفت و آخرش هم رو به من کرد و گفت I'm so Sorry!

یکی از بچه‌های ایرانی اینجا بهم گفت فلانی رو تا حالا دیدی؟ اونم ایرانیه اما به هیچ‌کس نگفته ایرانیه. اسمش هم مریمه!

رفتم اسمش رو چک کردم. اسمش مریم بود و Nick Name برا خودش گذاشته بود Marry!

یه روز خیلی غافلگیرانه رفتم کنار میزش. گفت:Hi. گفتم سلام. من شنیدم شما هم ایرانی هستین. من تازه اومدم اینجا و خوشحالم که باهاتون آشنا می‌شم. خیلی آروم و یواش جوری که کسی نشنوه و من هم زورکی شنیدم گفت خیلی خوش اومدین و سرش رو انداخت که کارش رو انجام بده و یعنی که من هم برم.

هنوز هم روزی چند بار همدیگه رو می بینیم. به من می‌گه Hi و من با لبخند تلخی می‌گم سلام خسته نباشین.

 

یکی دیگه از دوستامون هم هست که اگه با یک خارجی سلام علیک بکنه اولین چیزی که بهش می‌گه اینه که "فارسی چی بلدی؟"

شما چی می‌گین؟

/ 30 نظر / 95 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عباس

دوست عزیز در این سفر که من و شما وهمه ما شروع کرده ایم همیشه چیزهایی بدست میاوریم و همیشه خیلی چیزها را از دست خواهیم داد و زبان مادری اغاز این از دست دادن هاست .هفته خوبی داشته باشید

وحید

سلام بالام خبری ازت نیستا گفته باشم............................................. مارو دیگه یادت رفته ها....................................................

رضا

سلام بیخیال اون باباء اوضات چطوره حاجی؟ خرج و برج ماهی چقدر درمیآد؟ البته اگه فضولی نستها چون منهم با شرایط شما ( با یه بچه میخام بیام) کار و بار چی؟ برا برقیا و الکترونیک اوضا چطوره؟ ببخشید دیگه پسرخاله شدیم خدایش ما شمارو یه دوست خیلی نزدیک احساس میکنیم.

وحید

سلام رئیس عید مبعث مبارک خوش بگذره به خانواده سلام برسون

جاناتان لوینگستون

بعضی از نظرات رو خوندم. جالب بود. من به شدت رفتار مریم رو ترجیح میدم. به هزاران دلیل که اصلا هم برام مهم نیست بقیه اونها رو از خودبیگانگی میدونن یا دلایل شخصی! یه پست هم در این مورد دارم. به هر حال.... تازه چیزای خیلی بیشتری در این مورد میتونم بنویسم که بی خیال!! مدتیه دیگه حال و حوصله کلنجار رفتن با این و اون رو ندارم! اما نظرم اینه که رفتار اولی معقول تره. ولی هرکس تعاریف خودش رو داره. اما بذار یه چیز رو اضافه کنم. مردم دنیا تعریفی از ایرانی سبز ندارن. این تعاریف واسه ما وجود دارن. من هرگز قبل از اینکه بیام اینجا این فکر رو نداشتم اما الان گاهی واقعا از اینکه بگم ایرانی هستم خجالت میکشم! یه بخشی از واقعیت اینه که اونچه که مردم جهان در حال حاضر -اگر اطلاع داشته باشن- از ایران اطلاع دارن رفتارهارهای "مسئولین" ما هست..... ای کاش وقت داشتم برای همه جهان توضیح بدم که "آن مسئولین" این ملت نیستند الزاما. حداقل ای کاش میتوانیتم همه جا نگویم که من "ایرانی" هستم... اما هیچ کدام نمیشود... اضافه کنم که این ابدا "تنها" دلیل من برای تایید رفتار مریم نیست.

fateema

من كارش رو قبول دارم چون اون چيزي كه الان همه از مردم ايران تصور مي كنند اون چيزي نيست كه واقعا هستيم بلكه چهره اي كه يك ادم احمق ازمون ساخته پس بهتر بيشتر از اين ضايع نشيم

نیما

خیلی جالبه. چون من هم زمانی که انگلیس کار میکردم یه خانومی بود تو شرکت. تازه رفته بودم شرکت توی یه جلسه این خانوم اسم منو پرسید (برای صورت جلسه). به نظر قیافش ایرانی میومد. رفتم اسمشو چک کردم دیدم تاراست. از یه خانم همکار هندی پرسیدم این ایرانیه گفت آره ولی مخفیش میکنه! خلاصه تا آخر مدتی مه من اونجا بودم این حتی به من سلام هم نکرد در حالیمه همه تو اون شرکت با من خیلی گرم بودند! این مورد برای چند تا از دوستام هم اتفاق افتاده. ولی چرا ققط خانوما اینطوریند؟!!!

علی

سلام دوست عزیز من تو ملبورن زندگی می کنم و البته از اینکه از شهرمون بد گفتی خیلی خوشم نیومد ولی واقعیت اینه که اینجا همه هم اسیایی و هندی نیستند و هر چی به سمت سابری های شرقی برید اوضاع بهتر می شه. در مورد همکارتون باید بگم تو شرکت ما دو تا دختر چینی هستن که با هم انگلیسی حرف میزنن.من از یکیشون پرسیدم چرا با هم چینی حرف نمی زنید؟ گفت برای اینکه به نظر ما مودبانه نیست جایی که یک نفر چینی نمی دونه ما با هم چینی حرف بزنیم.به نظر من رفتار همکارتون از این نظر درسته.

یه دوست از ملبورن

من وقتی کامنتهای اینجا رو خوندم ، خیلی خوشحال شدم که تو شرکتی کار میکنم که تنها ایرانی بین حدودا 1400 نفر هستم و خیلی ها ایران رو میشناسند و هیچ نظر بدی هم ندارن راجع به اون، به خاطر کاری که دارم با هر طبقه ای از قشرهای جامعه تو شرکت برخورد دارم و اگه باورتون بشه ،یه ماه پیش وقتی داشتم با یکی از کارمندها که در واقع جز کارگرهای شرکته ( یعنی حتی سواد هم ممنکه درست حسابی نداشته باشه) تو سایت ،راجع به شراب شیراز حرف میزدم با تعجب گفت: شما که از زمان خمینی مشروب تو کشورتون ممنوعه!). رییس من حتی میدونه تعداد اعضای مجلس خبرگان چند نفره و اصالتا هم استرالیایی هست. من حتی نمیدونستم مجلس خبرگان به انگلیسی چی میشه. وقتی یکی ازم ملیتم و میپرسه و میگم ایرانیم، همه باهام خوبتر برخورد میکنن، یه بار یکی ازم پرسید کجاییم و وقتی گفتم ایرانیم، گفت تا الان فکر میکردم یکی از این هندیهای لعنتی هستی( من نمیدونم چرا هندیها رو دوست نداشت) ولی از اون به بعد رفتارش کلا عوض شد. خیلی ها راجع به ایران و فرهنگش اینجا اطلاعات دارن و وقتی به سختی اسم شاه و خامنه ای و خمینی رو میارن( تلفظ "خ" منظورمه) من دهنم از تعجب باز میمونه، ضم

hagh dare!!!