احترام

سلام

باز هم باید عذر خواهی‌ کنم که دیر اومدم. چند تا دلیل داشت. اول از همه اینکه خیلی‌ تو این مدت سرم شلوغ بود. مسافرت ایران حسابی‌ خستمون کرد. کارها هم یه مقدار عقب افتاده بود که باید خودم رو به روز می‌کردم.

یه دلیل هم کامنت‌هایی‌ بود که عمدتاً به صورت خصوصی ارسال شد و یه نمونش هم که عمومی‌ بود رو تو پست قبلی‌ میتونین ببینین. اول از همه دوستانی که نظرشون رو در مورد اون کامنت گفتن ممنونم. راستش نمیخواستم دیگه در موردش بنویسم ولی‌ فکر کردم نوشتن چند خطی‌ در مورد اینجور برخورد‌ها شاید بد نباشه. متاسفانه شرایط جوری شده که خیلی‌ کم آدم‌هایی‌ رو میبینیم که توان تحمل نظر مخالف رو داشته باشن. همه میگیم ما فرهنگ چند هزار ساله داریم و دلمون خوشه ولی‌ وقتی‌ پاش میوفته میبینیم از خیلی‌ فرهنگ‌های دیگه عقب تریم. تحمل دیدن افکار یا افراد با نظراتی غیر از ا‌ون چیزی که ما فکر می‌کنیم رو از دست دادیم. نمیدونم دلیلش چیه ولی‌ احساس می‌کنم تو چند ساله اخیر خیلی‌ زیاد شده چه در روابط عادی مردم با همدیگه و چه در سیاست و مدیران کشوری. تا یاد نگیریم که نظر هر کسی‌ و شیوه زندگی‌ هر کسی‌ مربوطه به خودش هستش و باید احترام بگذاریم و یک سری مرز برا خودمون داشته باشیم نمیتونیم راحت زندگی‌ کنیم. آخه چه دلیلی‌ داره که همه بخوان مثل هم فکر کنن و مثل هم زندگی‌ کنن؟

من مسلمون هستم. خانمم هم حجاب داره. نماز هم می‌خونم. روزه هم میگیرم. زیارت هم میرم. مکه هم یه بار رفتم و باز هم دوست دارم برم. سعی‌ می‌کنم اون چیزی رو که بهش اعتقاد دارم برا خودم نگاه دارم و این مساله برام خیلی‌ مهمه. سعی‌ کردم با هر بادی هم اینور اونور نرم. خیلی‌ از عربها رو از خیلی‌ از فارس‌ها آدم تر میدونم و بیشتر دوستشون دارم. دوست بهایی، زرتشتی، یهودی، مسیحی‌ و … (چه ایرانی‌ و چه غیر ایرانی‌) زیاد دارم. باهاشون هم رفت آمد دارم. به تمدن ایرانی‌ هم میبالم و همیشه اینجا با همکارم در موردش صحبت می‌کنم. خوب که چی‌؟ این چیزا به کی‌ ربط داره؟ آیا دلیلی‌ وجود داره که بقیه هم بخوان مثل من فکر کنن و یا اینکه اگه اینجوری فکر نکنن بخوام بهشون توهین کنم؟ آخه چرا به خودمون اجازه میدیم در مورد هر چیزی اظهار نظر کنیم؟ البته باز هم من با اصل اظهار نظر موافقم. مثلا طرف میاد میگه تو مشروب نمی‌خوری در حالی‌ که این فواید رو داره. من هم مختار هستم که قبول کنم یا نکنم. ولی‌ وقتی‌ پا از این فراتر رفت و فکر کردیم که نظر ما بهترین هستش و همه الا و بلّا باید اون چیزی رو که ما فکر می‌کنیم انجام بدن نتیجه این خیلی خوشآیند نیست. این میشه که هر ایرانی‌ رو که می‌بینین اول از همه توصیه میکنه از بقیه ایرانی‌‌ها دوری کن. شاید یکی‌ از دلایلی که خیلی‌ از جمعهای ایرانیها نمی‌تونه دوام بیاره یا حد عقل از یه تعداد محدودی بیشتر بشه همینه که همه خودمون رو برتر میدونیم وأحساس می‌کنیم همه باید اون چیزی رو که ما فکر می‌کنیم قبول کنن.

ما تا وقتی‌ یاد نگیریم به هم احترام بگذاریم و نظرات بقیه برامون محترم باشه فقط و فقط ذهنمون درگیره همین خاله زنک بازیهاست و از طرفی‌ احتراممون هم پیشه بقیه ملیت‌ها به اندازه احترامه خودمون به همدیگست.

مطلبی که در مورد کمک هزینه‌های دولت استرالیا به بچه‌ها قولش رو داده بودم تقریبا آمادست و تا چند روز دیگه میزارم رو وبلاگ.

شاد باشید

/ 24 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پرهام

سلام آقا مسعود ممنون از مطلبت ، کاملا موافقم ، متاسفانه ما اینقدر که از لحاظ علمی رشد میکنیم از لحاظ شخصیتی رشد نمیکنیم شاید دلیلش این باشه که بیشتر وقتمون صرف درس کنکور دانشگاه سربازی کار مهاجرت و ... میشه ، متاسفانه وقتی ارزشها جابجا میشن این مشکلات به وجود می آد. با اینکه آدم مذهبی نیستم ولی به دوستان توصیه میکنم اگر یک عده ای برای قدرت و ثروت از برخی موارد مانند دین سو استفاده میکنن اینارو به حساب اصل مطلب نذارن . به نظر من بهترین راه مطالعه و بالا بردن شعور سیاسی اجتماعی تک تکمون هستش . اگر هم مخالفتی داریم سعی کنیم بدون توهین بیان کنیم تا بشه روش بحث کرد. یادمون باشه استرالیا رو مردمش استرالیا کردن پس از خودمون شروع کنیم... راستی تولدتون هم با تاخیر 1 ماهه مبارک

بردیا

سلام! "....احتراممون هم پیشه بقیه ملیت‌ها به اندازه احترامه خودمون به همدیگست." کوروش از این جمله ات خیلی خوشم اومد....[دست][دست] تا وقتیکه خودمون برای خودمون ازرش قائل نباشیم بقیه کشور ها هم ارزشی قائل نخواهد بود.....[پلک][گل]

ازاده

بسیار زیبا گفتید. البته امیدوارم به اون جا برسیم. منتظر مطالب شما هستم. هر چیز کوچکی که حاوی اطلاعات باشه . ممنون و زحمت می کشید

غزال

سلام سلام خوبین؟ منم با نظرتون کاملا موافقم بدی اینه که همه حق رو به خودشون میدن که حتی حق دیگرانم نادیده بگیرن.

علی

کوروش جان، مث اینکه دیر رسیدم به این مطلبت. دوستان خیلی چیزا گفتن که واقعا جالب و تامل برانگیزه. منم حتما نباید نظر بدم. فقط فکر می کنم بهتره این چیزا رو گردن حکومت نندازیم. خودمون مشکل داشتیم و داریم. خودمون گوش شنیدن نداریم. این حکومت زاده تفکر ما ایرانی هاست. ماییم که باید زرت و پرت تفکر یه نفرو بریزیم بیرون، در موردش نظر بدیم، قضاوت کنیم و آخرش نسخه بپیچیم واسش! مذهب به جای خود، در مورد غذا خوردن و لباس پوشیدن هم نظر می دیم و راهکار ارائه می دیم! جالبیم کلا.

عارف

حاجی جون تو من تازه این پستت رو خوندم. رگ گردنم هم زده بیرون این هوا! مردمی که هنوز به یکی مثل خودشون اجازه نمیدن که آزادانه فکر کنه ، چه برسه به اینکه آزادانه حرف بزنه و عمل کنه، توقع داشتن آزادی و دموکراسی دارن! زهی خیال باطل (بچه تهرونیش میشه زکی و زرشک!). باشید که اندر خم یک کوچه اید هنوز. تنها چیزی که ملت ایران توش خیلی پیشرفته هستن اعتماد به نفس کاذب و ادعا است. البته بلا نسبت شما و خواننده هاتون. دیروز تلویزیون فیلم زنی رو نشون میداد که یه وب سایت درست کرده و توش نوشته بجه هاتون رو واکسینه نکنید که بدنشون به میکروب عادت کنه. یک خانواده هم اون رو خونده و بچه رو واکسینه نکرده. بچه هم مریض شده و مرده! به ننه بچه ها گفتم آزادی زیادی هم خوب نیست و باید جلوی این آدمها رو بگیرن. گفت ما اعتقاد داریم که (به فارسی): من با حرفت موافق نیستم ولی حاضرم بمیرم که تو حرفت رو بزنی. همین یه جمله به من نشون میده چرا ایران تبدیل به ویرانه شده ولی یک سرزمین بکر تو 200 سال شده یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا. دنیای ادمها توی فکرشون ساخته میشه. فکر ایرانی و جهان سومی هم که ماشالا!!!

مهدی

سلام من میخواستم در مورد مهاجرت به کانادا یا استرالیا بیشتر بدونم ممکن هست به من یک شماره تلفن بدهید تا بتوانم سوالات خودم رو بپرسم؟ در کل می خواهم وضعیت کار و در آمد و جو فرهنگی و امکانات را بیشتر بپرسم و ببینم که آیا ارزش این همه دردسر را داره یا نه ممنون میشم اگه کسی کمکم کند

سلام مرسي از مطالبت كه باهاش موافقم. اما "حداقل" اينجوري نوشته مي شه نه اينجوري "حدعقل"

جمال

سلام زیاد خودتونو اذیت نکنید, نقطه سیاه توی صفحه سفید چشم رو خیره می کنه, یه احمقی یه توهینی کرده به نظر من توی جامعه اصلا نباید جوابی به این جور آدما داد توی اینترنتو نمی دونم!شاید شکایت (جرم:توهین کردن)درس خوبی باشه! موفق باشید..

leyli

آره تو اينجا زياد تو كار هم دخالت ميكنيم اما اونا هم ديگه از اونور بوم افتادن و به فردگرايي گرفتار شدن به نظرم.. اگه منو متهم به اظهار فضل تكنين[نیشخند]