قصه مهاجرت من و خانواده

داستانهاي من از زندگي روزمره + كارهاي مهاجرتم شامل اسسمنت، لاج آنلاين، آمادگي جهت مهاجرت و زندگي در استراليا

اسسمنت از انجمن مهندسی استرالیا-1
نویسنده : کوروش کبیر - ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ بهمن ۱۳۸٧
 

امروز می خوام در خصوص مدارک لازم برای اسسمنت مهندسین بنویسم . اول از همه لازمه که هر کی میخواد برای اسسمنت اقدام کنه جزئیات دقیق رو از سایت انجمن مهندسی استرالیا دنبال کنه چون لیست زیر ممکنه تغییر کرده باشه . لیست مدارک لازم رو هم از کتابچه مربوطه می‌تونید استخراج کنید. و اما مدارک مورد نیاز جهت اسسمنت در زمان تهیه این پست :

1-     فرم تکمیل شده Application

2-     پرداخت مبلغ 450 دلار استرالیا جهت هزینه ارزشیابی

3-      اگه وکیل دارین تکمیل فرم مربوطه

4-     فتوکپی برابر اصل شده پاسپورت

5-     فرم اصلی نتیجه امتحان آیلتس

6-     دانشنامه مهندسی

7-     ریز نمرات

8-     رزومه کاری یا CV

9-     گواهی اشتغال بکار

10- نوشتن سوابق علمی و تحقیقاتی و پژوهشی و ...  یا CPD .

11-  اظهار نامه CDR

12- نوشتن 3 اپیزود یا شرح کار یا شرح فعالیت در زمینه های کاری یا تحصیلی

13- Summary Statement 

و اما توضیحات لازم جهت مدارک فوق الذکر.

اول از همه توجه کنید که مدارک مذکور باید با همون ترتیبی که ذکر شده رو هم بچینید. هیچ صفحاتی نباید به هم منگنه یا چسبیده بشن. باز هم تاکید می‌کنم که در زمان ارسال مدارک لیست فوق را مجددا کنترل و بر اساس آخرین کتابچه مربوطه که از سایت انجمن مهندسین استرالیا دانلود می‌کنین اقدام نمایید.

بقیه در ادامه مطلب...


1-     فرم تکمیل شده Application:

فرم مذکور را از سایت انجمن مهندسین استرالیا دانلود کرده و تکمیل نمایید. در تکمیل فرم حتما دقت کنید که آدرس رو صحیح بنویسید که تمام مکاتبات با این آدرس خواهد بود. در ضمن کد پستی هم یادتون نره. یکی از دوستام یادش رفته بود پلاک خونه‌اشون رو بنویسه ولی به خاطر کدپستی جواب اسسمنتش رو تونست دریافت کنه و گرنه معلوم نبود چه بلایی سرش میومد. روش پرداخت هزینه رو هم باید تو این فرم مشخص کنید. اگر قصد دارین از وکیل استفاده کنید قسمت مربوطه رو هم باید کامل کنید. آخر سر هم یه دونه عکس 4x6 رو بالای فرم با منگنه یا کلیپس الصاق کنید.

2-     پرداخت مبلغ 450 دلار استرالیا جهت هزینه ارزشیابی

هزینه ارزشیابی که در زمان تهیه ایم پست 450 دلار استرالیا هست رو می‌تونید با یکی از روشهای زیر پرداخت کنید: از طریق کردیت کارت که باید اطلاعات مربوطه شامل شماره کارت، تاریخ انقضا، نام صاحب کارت و امضای وی را در فرم Application درج نمایید. روش دوم از طریق حواله بانکی است که باید برید بانک و یک حواله بانکی به نام Engineers Australia دریافت کنید. قبلا تهیه این حواله از طریق بانک ملی شعبه مرکزی قابل انجام بود اما الان بدلیل تحریم این امکان وجود ندارد. من خودم از طریق یکی از دوستام تو انگلیس این کار رو انجام دادم که لازم بذکره که هزینه تمام شده هم تقریبا 50درصد از مبلغ واقعی بیشتر بود. ظاهرا در حال حاضر امکان انجام این کار از طریق بانک اقتصاد نوین یا سامان نیز فراهم هستش. تحقیق در مورد صحت این مطلب با خودتون.

3-     اگه وکیل دارین تکمیل فرم مربوطه

فرم مربوط به تفویض اختیارات به وکیل رو کسانیکه قصد دارند از طریق وکیل اقدام کنند باید کامل کنند. با تکمیل این فرم شما متقبل می‌شین که تمام مکاتبات از طریق وکیل انجام بشه و طبیعیه که به مکاتبات خودتون ترتیب اثر داده نخواهد شد.

4-     فتوکپی برابر اصل شده پاسپورت

پاسپورتتون رو باید ببرین دارالترجمه تا ایشون لطف کنند کپی برابر اصل کنند. تایید وزارت خارجه و دادگستری هم یادتون نره.

5-     فرم اصلی نتیجه امتحان آیلتس

چند روز قبل از اینکه بخواهید مدارکتون رو بفرستید با مراجعه به سازمان برگزار کننده امتحان آیتلستون درخواست می‌کنید که یه نسخه اصلی از مدرک امتحان آیلتس رو برای اداره مهندسی استرالیا ارسال کنند. هزینه مربوطه شامل تهیه یه نسخه اضافی و هزینه پستی با DHL یا TNT رو پرداخت می‌کنید. خودتون هم یه کپی از مدرک مربوطه تهیه کرده و پشتش تاریخ ارسال، نام حمل کننده و شماره رفرنس رو بنویسین بهتره.

6-      دانشنامه مهندسی

مدرک اصلی دانشنامه رو با مراجعه به وزارت علوم و تحقیقات تو شهرک غرب و ممهور کردن به مهر تایید ایشان به دارالترجمه برده و درخواست ترجمه می‌کنید. ظاهرا دانشگاه آزادی ها یه مرحله شامل تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد رو اضافه تر دارند. باز هم تایید دادگستری و وزارت خارجه یادتون نره. در ضمن معمولا تو ترجمه‌ها کپی مدرک مورد ترجمه رو هم اتچ ترجمه می‌کنند. یادتون باشه که کپی فارسی دانشنامه هم باید توسط مترجم کپی برابر اصل بشه.

7-     ریز نمرات

مانند مورد بالا

8-     رزومه کاری یا CV

رزومه خودتون رو با زبان انگلیسی و در دو یا سه صفحه ضمیمه مدارک بکنید.

9-     گواهی اشتغال بکار

این مورد هم جزء مدارکهست لازم ش. اگه گواهی‌هاتون فارسیه باید ترجمه بشن و با تایید دادگستری و وزارت خارجه. برای تایید این مدارک معمولا روزنامه رسمی شرکت و دفترچه بیمه هم لازمه. کپی برابر اصل فارسی گواهی هم یادتون نره. دوستم rezaiemm استعلام کرده و ظاهرا سابقه کار جزء مدارک اصلی نیست.

10- نوشتن سوابق علمی و تحقیقاتی و پژوهشی و ...  یا CPD

این مدرک شامل تمامی سوابق مربوط به رشته یا کارتون هستش که بعد از اتمام تحصیل داشتین مثل حضور در کنفرانس، شرکت در کلاس یا دوره‌های آموزشی، بازدید، مقاله، تحقیق و ... . نمونه هم دوباره دوستم rezaiemm براتون گذاشته.

موارد 11، 12 و 13 هم باشه برا بعد از مسافرت تایلند